Konference je největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny. Letošního ročníku se zúčastnilo zhruba 750 účastníků. Ti měli možnost navštívit desítky přednášek a doprovodných workshopů. Tradičním zahajovacím rituálem konference se pomalu, ale jistě stává ranní běh účastníků po blízkém okolí místa konání konference. Samozřejmě běží jen ti, kteří skutečně chtějí. My se přiznáme, mezi běžci jsme chyběli. Třeba příště... :-)
Úvodní přednáška Helen Kerr z Velké Británie byla věnovaná paliativní péči na pomezí pediatrické a dospělé odbornosti a sobotní blok byl pak převážně zaměřen na oblast dostupnosti domácí specializované paliativní péče.
Dítě v srdci součástí konference
To, že Dítě v srdci nemělo zástupce mezi běžci, to už víte. Ale co všechno jsme na konferenci zažili a jak se nám to líbilo?
Narozdíl od předchozích ročníků jsme letos vítali účastníky konference na vlastním výstavním stánku. Zde jsme po oba konferenční dny představovali, co rodinám po ztrátě miminka nabízíme. Měli jsme zde vystavený memorybox nebo naše informační materiály. V premiéře jsme také nabídli dvě novinky: Postupy péče v tištěné podobě a Komunikační karty.
Velmi nás těšil zájem účastníků v podobě neustále postávajícího hloučku okolo stánku. S některými jsme se rovnou domluvili na poskytování memoryboxů na jejich pracoviště, s některými už dnes máme i domluvené termíny školení. Na novou spolupráci se moc těšíme. Desítky zájemců si také rovnou z našeho stánku odnesly k dalšímu použití jak Postupy péče, tak Komunikační karty.
A naši vlastní karamelku snad ochutnali na konferenci všichni. :-)
Loni jsme v premiéře představili naši výstavu. Nechyběla ani letos. Doplnili jsme ji o nové panely, které prezentovaly nejen naše aktivity, ale přibližovaly detailněji i výše zmíněné Postupy péče či práci v paliativním týmu.
Hned v sobotu dopoledne proběhl workshop naší Zdenči Troníčkové: Poskládej si memorybox. Účastníci si mohli sami vyzkoušet jeho kompletaci. Memorybox si pak po skončení workshopu odnesli k využití na svá pracoviště.
Během workshopu někteří účastníci prozradili i svůj osobní příběh ztráty miminka. Svěřili se nám, že memorybox si tvoří vlastně pro sebe, protože v době, kdy přišli o miminko, bylo téma silně tabuizováno a nedostalo se jim žádné péče. Tyto příběhy nás vždy velmi zasáhnou...
O to více si přejeme posunovat dopředu změny v oblasti perinatální paliativní péče.
Na závěr prvního přednáškového dne proběhla prezentace posterů, kde měly svá želízka v ohni Kristýna Štefanides a Alena Peremská. Kristýna představila náš projekt Postupů péče – doporučené pracovní postupy při péči o rodiny, které prochází perinatální ztrátou. Jde v podstatě o obyčejné lidské úkony, které může zdravotnický personál v péči o rodiny provádět. Postupy péče jsou volně k dispozici ke stažení na našem webu.
Alena Peremská ve svém posteru hovořila o perinatální ztrátě a možnostech paliativního týmu.
Dva z nedělních dopoledních bloků patřily perinatální ztrátě. Na žádném z nich nechyběla Alena Peremská, která v rámci bloku Perinatální paliativní péče představila možnosti paliativního týmu při perinatální ztrátě.
Tento příspěvek shrnul informace z posteru. Odpovídal na otázky, co všechno může paliativní tým nabídnout, proč ho zavolat na oddělení gynekologie, do porodnice či na neonatologii. Příspěvek se zaměřil i na podporu vzniku dalších podpůrných skupin pro rodiny po ztrátě miminka. Zazněla nabídka s možností navštívit pod domluvě podpůrnou skupinku Dítěte v srdci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.
Skupinky se tam konají pravidelně každý měsíc a navštěvují je rodiny až z Prahy či jihu Moravy. Cílem je sdílení dobré praxe a vznik těchto podpůrných skupin při paliativních týmech i na dalších místech v ČR. Paliativní tým z Hradce k tomu nabízí veškerou podporu a sdílení zkušeností.
Následující přednáškový blok byl na téma Prenatální a perinatální ztráta z pohledu etiky a práva. Alena Peremská prezentovala kazuistiku z pohledu pečující organizace.
Stejný případ pak rozebrala z právního pohledu Barbora Steinlauf. Ukázalo se, že jednotlivé právní definice jsou opravdu pro mnohé matoucí, že je třeba důkladná právní osvěta. Tu mimochodem v příštím roce plánujeme realizovat v osobní i on-line podobě.
Etický pohled doplnil René Milfait. Zároveň dal nahlédnout, v jakém modelu bude pravděpodobně designovaná společně připravovaná publikace – vícečetná případová studie o perinatální paliativní péči. Vznik této publikace podporuje Nadační fond Hlávkových a podílí se na ní autorsky Alena Peremská, Barbora Steinlauf, Zdena Troníčková a René Milfait.
Kazuistika ukončovaného těhotenství ve 34 týdnu vyvolala předpokládanou diskuzi o legislativě a o rozdílných kulturách pracoviště. Emočně zasáhla všechny zúčastněné a ukázala, že provázet a podporovat tyto rodiny, aniž bychom do toho vkládali sebe a svoje postoje a řešení, je výzvou i pro nás – doprovázející.
Co říci závěrem?
Konferenci České společnosti paliativní medicíny máme moc rádi. Byly to dva dny nabité informacemi, emocemi, přátelskou pohodou. Odnášíme si radost ze setkání s přáteli, ale také jsme vděční za spoustu nových kontaktů a za nově odstartované spolupráce. Jsme rádi, že se téma paliativní medicíny, jejíž součástí jsme i my, dostává v poslední době prostor a rozvíjí se velkým tempem vpřed.
Alena Peremská, ředitelka organizace Dítě v srdci
Těšíme se na další ročník, který proběhne v září 2023 v Praze.
2. ročník Konference perinatální paliativní péče
Věříme, že Celostátní konference paliativní medicíny nebude jedinou, kterou bychom v příštím roce doporučili. Zahájili jsme přípravy na 2. ročník Konference perinatální paliativní péče a věříme, že brzy budeme mít vše potřebné ke spuštění registrace. Pokud chcete být o jejím spuštění informováni mezi prvními, nezapomeňte se registrovat k odběru našeho e-mailového zpravodaje. Právě v něm se vše o plánované konferenci dozvíte. Připomeňte si videem, jaký byl první ročník.
Kateřina Jelínková, marketing & PR
Zdroj fotografií: Dítě v srdci a galerie konference ČSPM.
Fotogalerie z konference v Ostravě
Přinášíme pár záběrů Dítěte v srdci na Celostátní konferenci paliativní medicíny, která proběhla v září 2022.