Dítě v srdci na konferenci paliativní medicíny

Minulý týden jsme se zúčastnili Celostátní konference paliativní medicíny, kterou pořádala Česká společnost paliativní medicíny. Letošní ročník probíhal v Plzni.

vloženo před 3 roky 4 minuty ke čtení

Konference je tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny. Je určená lékařům, sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům, pomáhajícím profesím a všem ostatním, které paliativní péče zajímá. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 700 odborníků a měli možnost zhlédnout několik desítek přednášek a workshopů, které běžely v několika přednáškových sálech. V rámci programu se uskutečnily i praktické workshopy, o které byl mezi účastníky obrovský zájem. Jejich kapacita byla naplněna během pár dnů od spuštění registrace na konferenci. 

Hlavním bodem letošní konference byl rozvoj specializované paliativní péče v nemocnicích, moderní přístupy v léčbě a dostupnost paliativní péče v sociálních zařízeních či otázky spirituality v kritických situacích. 

Dítě v srdci se zúčastnilo konference téměř v plném počtu a konferenci jsme zahájili premiérou naší zbrusu nové panelové výstavy. Na čtrnácti panelech jsme účastníkům konference představili naši činnost, komu pomáháme a co v rámci podpory a péče o rodiny po ztrátě miminka nabízíme.

Na výstavě jsme také hovořili o práci na rozvoji a systému perinatální paliativní péče a pozvali jsme účastníky na námi připravovanou konferenci v příštím roce, která se tímto tématem bude detailněji zabývat. 

Dítě v srdci - celostátní paliativní konference 2021

 

V rámci bloku přednášek „Zármutek (nejen) v době covidu“ vystoupila se svým příspěvkem i naše ředitelka Bc. Alena Peremská s tématem „Truchlení online“, kde hovořila o podpoře při perinatální ztrátě a o potřebách rodin zapojených do naší online facebookové uzavřené komunitě rodičů, kteří prošli ztrátou miminka. 

Jak jsme psali výše, přednášky probíhaly souběžně v několika sálech, proto jsme se vždy na jednotlivé přednášky rozdělili, aby nám žádné téma neuteklo, a abychom mohli získané poznatky mezi sebou sdílet. V jedné chvíli jsme se ale všichni sešli v jednom sále. A to na promítání filmu Jednotka intenzivního života, který pojednává o činnosti nemocničního paliativního týmu. Lékaři Kateřina Rusinová a Ondřej Kopecký v sedmdesátiminutovém dokumentu pečují o své pacienty ze všech sil, i  když jejich smrti již nedokážou zabránit. Paliativní péče je tu představena tak, aby byla přínosem pro odborníky a zároveň představila obor i široké laické veřejnosti.

Nebudeme zastírat, že film nás velmi dojal a hluboce nás zasáhl. Film je v současné době v distribuci a pouští se v řadě českých kin napříč republikou. Jeho zhlédnutí velmi doporučujeme a na našich stránkách najdete i odkaz na jeho trailer

Na závěr prvního přednáškového dne proběhla prezentace posterů, kde vystoupila Hana Doskočilová, ředitelka Jihočeského Dítěte v srdci s tématerm Komplexní doprovázení rodiny čekající dítě s život limitující vadou (acranius) - příklad dobré praxe spolupráce zdravotnických a psychosociálních služeb při péčei o bio-psycho-socio-spirituální wellbeing rodiny.

Ve druhém přednáškovém dni naše kolegyně Zdena Troníčková a Jindřiška Rolcová představily v rámci praktického workshopu Dítěte v srdci myšlenku našich memoryboxů, co obsahují, jak je tvoříme a BEZPLATNĚ dodáváme do nemocnic nebo napřímo rodičům po ztrátě miminka. Na závěr workshopu nám účastníci memoryboxy doslova rozebrali, aby je představili na svých pracovištích. 

Byly to dva dny nabité informacemi i emocemi. Jsme rádi, že jsme se zúčastnili a odnášíme si z přednášek spoustu nových poznatků, knih i informačních materiálů. Setkali jsme se osobně s řadou našich spolupracujících odborníků a navázali jsme kontakty nové. Jsme rádi, že se téma paliativní medicíny, jejíž součástí jsme i my, dostává v poslední době prostor a rozvíjí se velkým tempem vpřed.

Už teď se těšíme se na další ročník Celostátní paliativní medicíny, který proběhne v září příštího roku v Ostravě. 

 

Vloženo Od Byli jsme u toho