Pomník pro rodiče, kteří si prošli ztrátou dítěte


V Třeboni vznikla v Hospici sv. Kleofáše v roce 2018 krásná myšlenka – vybudovat pietní místo místo dětem, které neseme v srdci. Rádi jsme se k této iniciativě připojili.

Je až neuvěřitelné, kolika srdcí se myšlenka perinatálního hospice dotkla.

Manželé Šimkovi mezi tyto lidi patří také. Pro sebe typickým způsobem nezůstali jen u slov, ale přišli s originálním nápadem vytvořit místo, kam by rodiče mohli přijít vzpomenout na své předčasně zemřelé děti. Mnozí z nich totiž neměli příležitost své děti pochovat.

Nejprve jsme společně uvažovali o umístění pomníčku někde v přírodě, ale nakonec zvítězil návrh umístit pomníček na veřejném hřbitově. Jsme velice vděčni Městu Třeboň, které ochotně nabídlo odpovídající prostor na hřbitově sv. Alžběty.

Pomník naleznete v těsné blízkosti kostela sv. Alžběty.

Pomník na hřbitov sv. Alžběty v Třeboni.

Návrh pomníku


Vizualizace pomníku dle návrhu RNDr. Lukáše Šimka

Autor návrhu RNDr. Lukáš Šimek vysvětluje kompozici sochy a její jednotlivé části takto:

Kompozice sochy a její tvarosloví vyjadřuje stav lásky k započatému životu a naši úctu k němu. Jednotlivé části plastiky svým tvarem a pojetím vyjadřují následující.

Bílý kámen ve tvaru vejce (světlý mramor) znázorňuje dítě před narozením, během zrání lidského plodu v lůně matky.

Okrový kámen (jemnozrnný pískovec) představuje lůno mateřské – loďku, která jako kolébka chrání a později u nenarozených či předčasně zemřelých dětí přenáší duši do nepoznaných světů.

Tmavý kámen (syenit) – je symbolem základu naší existence, který oba životy podpírá a podmiňuje.

V průběhu měsíce ledna byl Lukáš Šimek v kamenolomu u Hořic v Podkrkonoší, kde vybral potřebný kámen.

Výběr kamene v kamenolomu u Hořic v Podkrkonoší

Koncem března by měl být kámen převezen do jižních Čech a měly by se započít práce na pomníčku. Rádi bychom, aby bylo vzpomínkové místo slavnostně otevřeno během letního období letošního roku.

Děkujeme autoru návrhu a tvůrci pomníčku panu Lukáši Šimkovi, který se vzdal honoráře ve prospěch realizace tohoto pietního místa.
Předpokládaná cena pomníku je cca 80 000 Kč.

Polévka pro perinatální hospic


Akce na podporu realizace pomníku na třeboňském náměstí, září 2018

Poslední zářijovou sobotu v roce 2018 proběhla na třeboňském náměstí v rámci podzimního trhu akce na podporu realizace pomníku Polévka pro perinatální hospic.

Paní Lenka Želivská na třeboňském náměstí před Domem Štěpánka Netolického prodávala ne jednu, ale hned devět výborných polévek, které uvařili báječní lidé. Návštěvníci trhů si mohli pochutnat na zelňačce, gulášové či tomatové polévce nebo na thajské čočkové. Nechyběl ani hovězí či zeleninový vývar nebo tradiční dršťkovka. Polévky došly už v brzkém odpoledni. Prodalo se celkem 150 litrů polévek 511 jedlíkům a na vzpomínkový pomníček se vybralo neuvěřitelných 25 000 Kč.

Děkujeme všem, kteří nás podpořili.