Co je perinatální hospic?


Perinatální hospic není místo, ale filozofie péče zaměřená na rodinu, která očekává narození děťátka, jemuž byla diagnostikována život limitující nemoc, a očekává se, že bude žít pouze krátce. Úkolem poskytovatelů perinatální hospicové péče je podpořit rodinu, která se nachází ve velmi těžké životní situaci, poskytnout potřebné informace a podporu, aby mohli rodiče děťátko přivítat do rodiny podle svých představ a potřeb a aby se s ním, když přijde čas, mohli také podle svých představ rozloučit. Součástí perinatální hospicové péče je také péče o pohodlí miminka, paliativní péče, která v případě potřeby zajistí tišení bolesti a léčbu nepříjemných symptomů onemocnění.

Poskytovateli perinatální hospicové péče mohou být gynekologové, porodníci, porodní asistentky, dětské sestry, genetici, neonatologové a pediatři, psychologové, sociální pracovníci a další.

Vizí této iniciativy je, aby byla perinatální hospicová a paliativní péče součástí běžné péče o těhotnou maminku, aby byla možnost poskytnutí této péče nabídnuta všem rodičům, jejichž děťátku je prenatálně diagnostikovaná život limitující nemoc.

Perinatální hospic je spíše než fyzické místo či budova místo v srdcích těch, kteří o rodinu a nemocné miminko pečují.

Převzato z webu perinatalnihospic.cz