Podpůrné skupinky v únoru a březnu – přidejte se k nám online
vloženo před 3 dny 1 minuta ke čteníProžíváte ztrátu miminka, nebo hledáte cestu, jak podpořit své blízké v takové situaci? ...
zobrazitZtrátou dítěte nejsou zasaženi pouze rodiče a jejich nejbližší rodina, ale dotýká se i jejich přátel, kolegů, celého širokého okolí rodiny. Těžko se hledají správná slova podpory a útěchy.
Neexistuje univerzální návod, jak rodině po ztrátě miminka pomoci. Každý rodič prožívá ztrátu dítěte individuálně a samotný proces truchlení ovlivňuje řada faktorů. Způsob truchlení se může výrazně lišit i u partnerů navzájem.
Mějte pochopení pro pocity a nálady, které se mohou u truchlících rodičů objevit. Pravděpodobně se budou vyvíjet v čase, mohou se měnit. S odstupem času se intezita bolesti zmenšuje, ale ta nikdy úplně nezmizí. Buďte trpěliví. Nebagatelizujte jejich ztrátu a neodrazujte je od truchlení. Nespěchejte a neočekávejte, že za pár týdnů už musí být rodiče „v pohodě“.
„Byla jsem tak šokovaná a smutná, když jsem to slyšela. Bála jsem se, že nebudu umět říct ta správná slova, zjistila jsem, že vše, co jsem měla udělat, bylo jen dát najevo, že mi na nich záleží a že tam budu vždy, když mě budou potřebovat.“ Ze slov kamarádky rodičů po ztrátě miminka
Na základě zkušeností rodin a z reakcí, se kterými se rodiny setkaly jsme připravili přehled formulací, které je rodinám vhodné říkat a kterým se naopak vyvarovat. Tyto jednoduché, srozumitelné, jasné a nenásilné formulace jsme shrnuli do Komunikačních karet Dítěte v srdci. Poradí, co rodinám nabídnout a jak jí pomoci. Umožňují jak lidem z okolí, ale také zdravotníkům stát se oporou, nezraňovat a nenásobit stresovou zátěž.
Pokud už jste s rodiči po ztrátě miminka v kontaktu, zůstaňte jim nablízku a nabídněte jim konkrétní formu pomoci. Rodiče po ztrátě miminka většinou prožívají pocity sociálního odloučení. Pokud projeví zájem se setkat, snažte se jim vyhovět.
Nebojte se s nimi o jejich miminku mluvit, pokud sami chtějí. Pokud vám téma není příjemné, přiznejte to, nesnažte se ale téma zamluvit nebo od něj utíkat. Naslouchejte jejich příběhu.
Máte-li prostor, nabídněte jim pomoc. Buďte konkrétní. Obvykle se svou pomoc snažíme nabídnout větou: „Kdybyste něco potřebovali, dej vědět.“. Pro rodiče je při ztrátě miminka těžké říkat si o pomoc a přes bolest nevnímají, co by jim vlastně pomohlo.
Stáhněte si on-line průvodce pro rodiny zasažené ztrátou miminka
Prožíváte ztrátu miminka, nebo hledáte cestu, jak podpořit své blízké v takové situaci? ...
zobrazitPietní místo v Olomouci se mění. Přestavbou mu chceme dát ještě důstojnější podobu – ...
zobrazitMinulý týden jsme se zúčastnili školení o perinatální paliativní péči, které proběhlo ...
zobrazitUpozorňujeme, že ambulantní poradna ve Vamberku bude příští týden z provozních důvodů ...
zobrazit