Čekání na narození a smrt – když víte, že vaše dítě nepřežije


…Vždycky jsem si myslela, že tyhle věci se mě nebudou týkat. Že to řeší jiní, někde jinde. Že tyhle věci se dějí jiným rodinám… Že naše dítě bude krásné novorozeně, které tu bude společně s námi spokojeně žít… – matka

Pokud čtete tyto řádky, pravděpodobně zažíváte velmi težké chvíle. Místo příprav na život s oslavami narozenin, pečením cukroví a běžnými školními dny přemýšlíte o tom, jak se vám narodí děťátko, které zemře během porodu nebo krátce po něm. Možná zvažujete i variantu ukončení těhotenství. Věřte však tomu, že toto rychlé řešení vaši bolest nikterak nezmírní.

Je smutné, když ztratíme rodiče – ztrácíme tím část minulosti. Když však ztratíme vlastní dítě, ztrácíme budoucnost. Jak se dá vůbec zvládnout něco takového? Všechny tyto nepředstavitelné pocity a obavy…?

Pokusíme se vám ukázat, co je před vámi, a dočtete se zde o rodinách, které již touto cestou prošly. Nejste v tom sami. Jen v České republice je to denně více než 6 rodin, které musí čelit ztrátě svého perinatálního dítěte. Víme, že čísla to nedělají snazší. Vaše dítě není číslo. Je to vaše naděje, váš sen a vaše budoucnost od chvíle, kdy jste se dozvěděli o těhotenství. Doufáme však, že vám zkušenosti ostatních rodin pomohou v tomto těžkém období.

Každá smrt, stejně jako každý člověk, je velmi individuální a osobní.
Na celou tuto situaci můžete vy a váš partner reagovat odlišně. Stejně tak jako další členové rodiny. Je to normální a přirozené. Nevyčítejte si to navzájem.

První rozhodnutí

Zprávy o zdravotním stavu děťátka a problémech, které jeho život limitují, jsou zdrcující. Zřejmě jste dostali od lékaře doporučení vaše těhotenství ukončit – a to co nejdříve poté, co jste se dozvěděli o diagnóze. Někdy páry říkají, že cítily také velký tlak od své rodiny a přátel. Je velmi těžké ocitnout se v situaci, kdy ani profesionálové, ani vaši nejbližší nechápou, proč se chcete starat o dítě, které zemře. A stejně tak je nesmírně těžké rozhodnout o ukončení svého chtěného těhotenství.

Perinatální hospicová péče je zde pro celou vaši rodinu. Společně projdeme krok po kroku jednotlivé etapy – od chvíle diagnózy přes pokračování v těhotenství, porod, život a smrt děťátka, pohřeb, truchlení. Ukážeme vám, kudy může vést vaše cesta a s jakými situacemi se můžete setkat.

Pokud se rozhodnete vaše těhotenství ukončit, budeme vás plně respektovat a svou podporu a doprovod vám nabízíme i v této situaci. Na konci této cesty pro nás vždy stojí zdrcená rodina, která přišla o milované dítě. Této rodině chceme my být oporou.

Nabízíme

  • pomoc po celé ČR
  • možnost volby
  • neutrální půdu pro vaše rozhodnutí

(pro článek byly použity informace z materiálů společnosti SANDS)