Vzpomínkové krabičky – memory-boxy


Tyto krabičky pomáhají rodičům lépe se vyrovnat s úmrtím jejich děťátka, slouží v nelehkém procesu truchlení a též podporují rodičovské kompetence.

Mnoho žen po ztrátě miminka nemá žádnou hmotnou vzpomínku a velmi toho lituje. Často je ztráta nečekaná a rodina není připravena na to, aby si nějaké vzpomínky pořizovala. Vyrábíme proto tzv. memory boxy, což jsou předměty, který by měly být dostupné v každé porodnici. Většina rodičů si totiž velmi cení všech věcí, které jim zůstanou jako vzpomínka na jejich miminko.

Vzpomínková krabička je ručně pletená krabice nebo košík, které se využívají při narození mrtvého dítěte, či pro dítě, které žije jen krátkou chvíli. Je v ní speciální malý obleček na miminko (tyto děti se často rodí velmi malinké a i nejmenší konfekční velikost je jim příliš veliká), deka, ručně vyrobená hračka, sada na otisky ručiček a nožiček, ručník a žínka, vonný olejíček, ale i dětská knížka. V tom krátkém čase, který spolu mohou rodiče s děťátkem strávit, totiž mají rodiče možnost svému dítěti třeba přečíst pohádku. Normálně to člověka ani nenapadne, ale rodiče pak často mají pocit, že právě to měli udělat.

„Honzíkovy lodičky“ slouží pro miminka tak maličká, že se ani nedají ustrojit. 

Velké poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří pro nás jak háčkují hračky, lodičky a deky na zabalení miminek, tak pletou vzpomínkové krabičky.