Memoryboxy pomáhají v Jičíně
vloženo před 49 minutami 1 minuta ke čteníMemoryboxy Dítěte v srdci už delší dobu pomáhají rodinám, které přišly o své miminko, ...
zobrazitSdělit staršímu sourozenci, že miminko zemřelo, je velmi těžké. Bez ohledu na to, kolik staršímu sourozenci je. Předškolák vnímá smrt jiným způsobem než dítě v pubertě.
Neexistuje jen jeden správný způsob, jak s dítětem mluvit. Co a jak řeknete, záleží na věku dítěte a na jeho schopnosti pochopit smrt.
Malé dítě nemusí úplně porozumět tomu, co se stalo, velmi často spíše reaguje na změnu vašeho chování, na celkovou atmosféru v domácnosti. Kolem věku 7 let si již děti uvědomují, že smrt je trvalá a že každý nakonec zemře.
U starších děti (adolescentů) je velmi důležité dospívajícímu naslouchat, hovořit s ním. I když truchlíte a jste smutní, zajímejte se o ně, o jejich prožitky a pocity. Pokud dospívající nechce mluvit s vámi, může pro něj být snazší promluvit si s jiným dospělým, ať už známým nebo odborníkem.
U školních dětí je vhodné o rodinné situaci informovat také učitele staršího sourozence. Pomůže to v pochopení možných změn jeho chování, zhoršeného soustředění atd.
Sourozenec bude mít nejspíš hodně otázek, příchod dítěte do rodiny jej pravděpodobně ovlivnil a byla to i pro něj očekávaná událost.
Jak s dětmi hovořit?
- mluvte jednoduše a otevřeně,
- zvažte, co dětem řeknete,
- vyvarujte se vět typu „Miminko spí.“, „Miminko odešlo do nebíčka.“, „Miminku nebylo dobře.“ (u mladších dětí mohou tyto věty vyvolat obavy, že se něco podobného stane i jim, že umřou, když půjdou spát atd.),
- nevyčítejte sourozenci, že si hraje, směje se. I on prožívá smutek, ale „po svém“.
V jakémkoliv věku dítěte je důležité, aby dítě cítilo doma emoční oporu a podporu. Potřebuje vnímat u svých rodičů, že i přesto, co se stalo, ho mají rodiče pořád rádi. Je důležité mluvit o svých pocitech, být ve všem otevření, neskrývat žal. Dítě pak do budoucna smrt sourozence bude vnímat jako smutné a citlivé období a může se stát, že tato bolestná životní zkušenost bude znamenat větší stmelení rodiny a že je tato prožitá zkušenost posunula v životě dál.
Na terapeutické péče pro děti se u nás specializuje Poradna Vigvam. Děti navštěvují Vigvam při individuálních nebo rodinných setkáních. Většině dětí, které skupinku navštěvují, zemřel jeden z rodičů, sourozenec nebo prarodič.
Zdroj informací: PhDr. ŠPAŇHELOVÁ I.: Prázdná kolébka (Jak překonat ztrátu dítěte před porodem nebo těsně po něm), rok vydání: 2015, Portál
Stáhněte si on-line průvodce pro rodiny zasažené ztrátou miminka
Memoryboxy Dítěte v srdci už delší dobu pomáhají rodinám, které přišly o své miminko, ...
zobrazitS hrdostí představujeme naši novou výstavu, která byla včera poprvé instalována v ...
zobrazitDruhý ročník Burzy filantropie v Královéhradeckém kraji skončil skvělým výsledkem, ...
zobrazitDražte obraz plný něhy a síly, který v sobě nese hluboký význam. "Mateřská láska," dílo ...
zobrazit