Změna termínu ambulance

Ambulantní poradna ve Vamberku bude příští týden z provozních důvodů přesunuta. Místo ve čtvrtek 23. ledna 2025 se uskuteční v pátek 24. ledna 2025 od 9:00 do 16 hodin. Pro osobní návštěvu je nutné se předem objednat. Děkujeme za pochopení.

Truchlení sourozenců

Sdělit staršímu sourozenci, že miminko zemřelo, je velmi těžké. Bez ohledu na to, kolik staršímu sourozenci je. Předškolák vnímá smrt jiným způsobem než dítě v pubertě.

Neexistuje jen jeden správný způsob, jak s dítětem mluvit. Co a jak řeknete, záleží na věku dítěte a na jeho schopnosti pochopit smrt. 

Malé dítě nemusí úplně porozumět tomu, co se stalo, velmi často spíše reaguje na změnu vašeho chování, na celkovou atmosféru v domácnosti. Kolem věku 7 let si již děti uvědomují, že smrt je trvalá a že každý nakonec zemře.

U starších děti (adolescentů) je velmi důležité dospívajícímu naslouchat, hovořit s ním. I když truchlíte a jste smutní, zajímejte se o ně, o jejich prožitky a pocity. Pokud dospívající nechce mluvit s vámi, může pro něj být snazší promluvit si s jiným dospělým, ať už známým nebo odborníkem. 

U školních dětí je vhodné o rodinné situaci informovat také učitele staršího sourozence. Pomůže to v pochopení možných změn jeho chování, zhoršeného soustředění atd.

Sourozenec bude mít nejspíš hodně otázek, příchod dítěte do rodiny jej pravděpodobně ovlivnil a byla to i pro něj očekávaná událost. 

Dítě v srdci - truchlení sourozenců

 

Jak s dětmi hovořit?

  • mluvte jednoduše a otevřeně,
  • zvažte, co dětem řeknete,
  • vyvarujte se vět typu „Miminko spí.“, „Miminko odešlo do nebíčka.“, „Miminku nebylo dobře.“ (u mladších dětí mohou tyto věty vyvolat obavy, že se něco podobného stane i jim, že umřou, když půjdou spát atd.),
  • nevyčítejte sourozenci, že si hraje, směje se. I on prožívá smutek, ale „po svém“. 


Emoční podpora dítěte

V jakémkoliv věku dítěte je důležité, aby dítě cítilo doma emoční oporu a podporu. Potřebuje vnímat u svých rodičů, že i přesto, co se stalo, ho mají rodiče pořád rádi. Je důležité mluvit o svých pocitech, být ve všem otevření, neskrývat žal. Dítě pak do budoucna smrt sourozence bude vnímat jako smutné a citlivé období a může se stát, že tato bolestná životní zkušenost bude znamenat větší stmelení rodiny a že je tato prožitá zkušenost posunula v životě dál. 

 

Na terapeutické péče pro děti se u nás specializuje Poradna Vigvam. Děti navštěvují Vigvam při individuálních nebo rodinných setkáních. Většině dětí, které skupinku navštěvují, zemřel jeden z rodičů, sourozenec nebo prarodič. 

Chci vědět více  

Zdroj informací: PhDr. ŠPAŇHELOVÁ I.: Prázdná kolébka (Jak překonat ztrátu dítěte před porodem nebo těsně po něm), rok vydání: 2015, Portál

 

Když na začátku přijde konec - průvodce při ztrátě miminka

Stáhněte si on-line průvodce pro rodiny zasažené ztrátou miminka

 

Blog Ze Srdce