Porod mrtvého miminka

Porod mrtvého miminka nebo porod miminka, které má zemřít při porodu či krátce po něm, je situací, na kterou se nikdy nemůžete předem připravit. Pro řadu maminek je představa porodu velmi náročná a mají z porodu strach.

Na základě našich zkušeností jsme připravili stručný přehled, co vás pravděpodobně během porodu čeká a jaká rozhodnutí budete muset ještě během něj udělat. 

V nemocnici vás čeká obvyklý příjem. Pokud nedokážete s personálem nemocnice o všem mluvit, požádejte je, aby se snažili co nejvíce dat vyplnit sami, nebo poproste partnera, aby údaje poskytnul personálu on. Požádejte o samostatný pokoj či oddělený porodní box, pokud je to možné. 

Vždy je lepší, když bude mít maminka na sále podporu - manžela, sestru, maminku, kamarádku.

Dítě v srdci - porod mrtvého miminka


Porodním asistentkám je velice líto, čím si procházíte, a snaží se vám vše ulehčit. Obraťte se na ně s jakýmkoliv dotazem či prosbou. Jsou tady pro vás.

Pravděpodobně ještě před samotným porodem nebo během něj vás čeká těžké rozhodnutí o tom, jak budete chtít naložit s tělíčkem miminka. Obdržíte formulář, který je nutné vyplnit a odevzdat nejpozději do 96 hodin od porodu. Nemocnice nabízí několik možností. Můžete nechat péči o tělíčko na nemocnici, která zajistí tiché zpopelnění a uložení do společného hrobu. Pokud to nemocnice umožňuje, můžete ji požádat o kremaci bez obřadu a vyzvednout si urničku později u pohřební služby. Pokud se rozhodnete sami uspořádat pohřeb či kremaci, můžete si zvolit libovolnou pohřební službu a s ní vyjednat veškeré náležitosti obřadu. Pohřební služba pak zajistí převoz tělíčka miminka z patologie k obřadu či přímo ke zpopelnění.


Porod nebo císařský řez? Ať už rodíte miminko v jakékoliv fázi těhotenství, doporučuje se miminko porodit přirozenou cestou, pokud není ze zdravotních důvodů indikován císařský řez. Porod je spojen s fyzickou i psychickou bolestí, ale znamená rychlejší rekonvalescenci a možnost případného dalšího těhotenství v krátké době.

 

Rozloučení s miminkem po porodu

Záleží pouze na vašem rozhodnutí, zda budete chtít své miminko po porodu vidět a rozloučit se s ním. Z naší dlouholeté praxe a ze zkušeností rodičů víme, že porod a rozloučení se s miminkem hraje velmi důležitou roli, a proto vám jej doporučujeme. Někdy chce miminko vidět jen jeden z rodičů, je to na vás a na tom, jak to budete cítit. Personál nemocnice se vám bude snažit vždy vyjít vstříc. 

Rozloučení může trvat krátce, ale i delší dobu. Záleží na tom, jak to budete v dané chvíli potřebovat a jaké možnosti vám nabídne personál nemocnice.

Miminko si můžete pochovat, pohladit, povídat si s ním, zazpívat mu písničku. Můžete mu přečíst pohádku, natřít jej vonným olejíčkem, můžete jej obléci. Udělejte vše tak, jak to právě cítíte. 

Dítě v srdci - rozloučení se s miminkem

 

V případě vrozených vývojových vad nebo pokud mrtvé miminko zůstalo delší dobu v plodové vodě, může děťátko vypadat jinak, než jste si představovali. Pokud máte obavu vidět miminko celé, porodní asistentka jej může zabalit a ukázat vám třeba jen nožičku nebo ručičku.

Miminko si můžete vyfotit. Někdy se rodiče představě focení mrtvého miminka brání, ale my toto naopak doporučujeme. Může to být v budoucnu pro Vás velmi cenná památka. 

Udělejte si nebo si nechte vytvořit otisky nožiček či ručiček. Požádejte o vrácení těhotenské průkazky. 

 

Memoryboxy Dítěte v srdci

Dítě v srdci si uvědomuje, jak důležitou roli hraje rozloučení se s miminkem v následujícím procesu truchlení a přijetí skutečnosti, že miminko zemřelo. Již několik let tvoříme a distribuujeme do nemocnic naše vzpomínkové krabičky - tzv. memoryboxy. Připravujeme memoryboxy pro donošená miminka, ale také máme memoryboxy pro malinká miminka, která zemřou podstatně dříve než v termínu porodu. Naše memoryboxy obsahují vše potřebné pro rozloučení se s miminkem.

 

Více o memoryboxech

 

 

Když na začátku přijde konec - průvodce při ztrátě miminka

Stáhněte si on-line průvodce pro rodiny zasažené ztrátou miminka

 

Blog Ze Srdce